Paneltech
Home 9 Blog 9 Jak eksploatować i konserwować płytę warstwową Paneltech?

Jak eksploatować i konserwować płytę warstwową Paneltech?

data publikacji: 07/12/2024

Płyty warstwowe stały się popularne dzięki swojej wszechstronności i wytrzymałości. Jest to materiał ekonomiczny i ekologiczny, który pozwala na wznoszenie dużych budynków nawet w przeciągu kilku tygodni. Wykorzystuje się je do budowy hal magazynowych, przemysłowych oraz sportowych, a także sklepów, budynków inwentarskich, a nawet domów i przedszkoli.

Pomimo wielu zalet płyt warstwowych, do ich bezpiecznego i długiego użytkowania niezbędna jest regularna ocena stanu technicznego, a także odpowiednia konserwacja.

Kiedy przeprowadzać kontrole dachu i ścian z płyty warstwowej?

Obowiązek kontroli stanu technicznego budynku – również w zakresie jego zewnętrznej powłoki – wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane1) . W art. 62 ust.1 tej ustawy wskazano, że obiekty budowlane w czasie ich użytkowania powinny być poddawane kontroli okresowej:

  • co najmniej raz w roku – polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;
  • co najmniej raz na 5 lat – polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania danego obiektu, jego estetyki oraz otoczenia;
  • dwa razy w roku w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada w zakresie o którym mowa w pkt 1 – w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachów przekraczającej 1000 m2).

Przepis ten odnosi się również do wszelkiego rodzaju obiektów wzniesionych z wykorzystaniem technologii płyt warstwowych. Częste kontrole pozwalają bowiem wykryć i naprawić ewentualne usterki, co pozytywnie wpływa na trwałość oraz funkcjonalność konstrukcji. Działania w tym zakresie powinny skupiać się przede wszystkim na ocenie:

  • powłoki organicznej i cynkowej płyty (farby);
  • stanu łączników i wkrętów;
  • obróbki blacharskiej;
  • stolarki otworowej;
  • koryt dachowych.

Ważnym aspektem jest przegląd stanów mocowań płyt warstwowych – zarówno łączników poszczególnych płyt, jak i obróbek blacharskich. Usterki z tym związane mogą bowiem prowadzić do ich zawilgocenia, a w konsekwencji uszkodzeń oraz korozji, co z kolei może przełożyć się na skrócenie okresu ich bezproblemowego użytkowania. Należy zaznaczyć, że ten czynnik również został poruszony w zaleceniach stanowiących załącznik nr 4 do Ogólnych Warunków Sprzedaży PaNELTECH2) i wpływa na zachowanie prawa do gwarancji.

Warto też wiedzieć, że płyty warstwowe z rdzeniem termoizolacyjnym w okładzinie z blachy, mogą zmieniać swój wygląd ze względu na czynniki atmosferyczne. Dbając o ich trwałość stosuje się zabezpieczenie antykorozyjne wymagające konserwacji, a więc czyszczenia oraz drobnych napraw.

Czym myć płyty warstwowe?

Czyszczenie płyt warstwowych powinno odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta. Paneltech rekomenduje w tym zakresie mycie powierzchni płyty co najmniej raz w roku. Zgodnie z dokumentacją zwierającą zalecenia w zakresie konserwacji płyt od Paneltech, zadanie to można realizować stosując technikę analogiczną do bezdotykowych myjni samochodowych, a więc za pomocą dyszy o ciśnieniu nieprzekraczającym 30 bar. Podczas czyszczenia płyt można też wspomagać się specjalnymi preparatami, które zawierają środki powierzchniowo czynne o wartościach pH między 4 a 9. Samo mycie powinno być realizowane od dołu do góry, a miejsca w których stosowano środki czystości trzeba dokładnie spłukać.

Dbając o stan płyt warstwowych powinno się też unikać pewnych praktyk w trakcie ich pielęgnacji. Nie należy stosować m.in.: aktywnej piany, detergentów o dużym stężeniu, ani rozpuszczalników lub substancji ściernych. Ważne jest również to, by nie myć powierzchni w sposób niewłaściwy i zbyt często.

W jaki sposób przeprowadzać drobne naprawy powłok i uszczelnień płyt warstwowych?

fot. 4. okładzina ściennej płyty warstwowej paneltech

Kolejną istotną kwestią w procesie konserwacji jest bieżąca naprawa zarówno powłoki płyty, jak i ich uszczelnień. W tym przypadku również warto w pierwszej kolejności odwołać się do zaleceń Paneltech.

Wskazano w nich, że drobne uszkodzenia powłoki mechanicznej powinno się zabezpieczać za pomocą standardowych technik malarskich. Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim bieżące usuwanie niewielkich usterek, co może zapobiec dalszym uszkodzeniom. Trzeba jednak zaznaczyć, że sposób wykonania tego rodzaju napraw powinien być dostosowany do rodzaju powłoki.

Podsumowując warto zatem podkreślić, że płyty warstwowe – pomimo swej wszechstronności i ogólnej wytrzymałości – wymagają bieżących przeglądów oraz konserwacji. Prawidłowa pielęgnacja przekłada się natomiast na długotrwałe użytkowanie zarówno płyt, jak i stworzonych przy ich pomocy obiektów.

Bibliografia

1) Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (T.j. Dz. U. 2023 poz. 682.);

2) Załącznik nr 4 do Ogólnych Warunków Sprzedaży PaNELTECH, „ Warunki Eksploatacji i Konserwacji Powierzchni Płyt Warstwowych PaNELTECH

„.

Używane płyty warstwowe — czy najtańsze płyty warstwowe są opłacalne?

Płyty warstwowe są popularne głównie ze względu na ich wszechstronność i możliwość szybkiego wznoszenia nawet...
1

Czy płyty warstwowe są palne — wszystko o bezpieczeństwie pożarowym

Płyty warstwowe są materiałem wykorzystywanym w konstrukcji wielu rodzajów budynków i budowli...
czy płyty warstwowe są palne

Jak eksploatować i konserwować płytę warstwową Paneltech?

Płyty warstwowe stały się popularne dzięki swojej wszechstronności i wytrzymałości. Jest to materiał ekonomiczny i...
man standing on ladder and cleaning house metal roof with high p

Napisz do nas

    Imię i Nazwisko* Firma Email* Telefon* Miasto* Kod pocztowy*
    Temat Uwagi